Protože víc lidí zajímá, jak Řeckou situaci vidí tamější obyvatelé – poprosil jsem svoji spolužačku z Gymnázia v Břeclavi Petru Haladyovou (žijící v Aténách od prázdnin 2009 a již dříve s kontakty na Řecko), jestli bych mohl zveřejnit část naší korespondence, týkající právě situace v této zemi:
K Řecku Ti toho napíšu povíc. Určitě ten Řek taky ví líp než já o krizi atd. Já si myslím a doufám, že ta krize taky nebude nějak hrozná. Ale musím říct, že už se tu nedá co zhoršit. Teď se bavím o krizi Eura v Řecku. Jinak krize je všude. A tady se projevuje dost!!!!!! Řeci nemají práci, vysoká nezaměstnanost. Všichni říkají, že do OH v Athénách to tu kvetlo a bylo dobře. Lidi žili nadstandard. Rozvoj a turismus. Pak krize.
Sam tvrdí, že než se začalo stavět na hry, tak tak do roku 2001 nebyly v Athénách pořádné obchody jako supermarkety, nákupní centra jsou tu všechny nové. Silnice taktéž dost postavené kvůli hrám. Taky letiště (jinak to staré do 2001 jsem viděla a je hodně malé), infrastruktura, tramvaj, metro.. Prostě všechno!!
Athény jsou velké a hlavní město, ale nejen že tu nejsou pořádné řády, velice málo shopping center, ale ani nějaké disco třeba nebo společenské akce… Velice málo. Jen taverny a kafé…
Metro- prý že chvilku před začátkem her nebylo ještě dostavěné a pomáhalo Německo. Zvýšili platy dělníkům a vložili se do toho. Nebýt Německa, asi by se nedostavilo. Tak jsou zavázáni na sto let dopředu a budou odvádět Německu. Tak jsem to pochopila. Musím říct, že v Břeclavi najdeš snad všechno a jak je malá. Nebo Brno. Hlavně ty kluby, hospody, Vaňkovka, obyčejné čínské nebo jiné kuchyně… V Athénách jsme toho čekala víc; taky výrobky, mnohem míň. Taky asi proto, že ČR je v centru Evropy. Tady skoro vůbec není Milka. Blbost, ale klasika ne =D. Atd. Přesto se dost Řeků tváří dost hrdě, mnozí neví, kde je ČR a ještě si myslí, že v Řecku je lepší kvalita života, systému a práce. Ale je to přesný opak. Hážou ČR do pytle s Rumunskem, Bulharskem. No děs. Pořád se tváří hrdě a snad jakoby si myslí, že mají úroveň Německa.
Samozřejmě to neplatí o všech. Někteří jsou takovíto a někteří Řekové velmi otevření, příjemní, pohostinní. Ale nevěřím jim až tak úplně tu srdečnost. Ve smyslu, že se tak tváří, ale vevnitř kdyby na to došlo, tak můžou podrazit.
Tohle se mi na Řecích líbí. U nás nemožné. nejsou takoví kariéristi. Kupodivu nežijí tím nočním životem jako Italové. Jsou velice ochotní a pohostinní. Několikrát se mi stalo, že jsem hledala nějaké místo. Asi dvakrát se mnou dotázaná paní jela autobusem, i když to nebyl její autobus. Nebo dvě paní zavolaly svým manželům, kteří se mnou mluvili přes jejich telefon anglicky. Byla jsem mile překvapená. Mohla jsem se zeptat někoho jiného. U nás by mi telefon do ruky a ještě volající asi nikdo nedal.
V obchodě se na Tě složí, když Ti chybí pár centů, u nás se prodavačka hádá kvůli koruně.
Jednou mi bylo špatně a jedna Američanka- Řekyně, stará paní mi dala vodu a pozvala k sobě na dvůr a uvařila čaj =).
Tohle mi v ČR chybí.
[singlepic id=83 w=320 h=240 float=center]
Sam dost přijde do styku s lidma, každý den a všechny vrstvy. Pracuje na benzince. Lidi jsou tu mnohem chudší než u nás. U nás Ti dojde TV a většina normálních rodin si myslím, že je schopná si koupit do měsíce obyčejnou novou. Tady se zadlužují snad na všechno. Zdá se mi, že jsou fakt chudší. Kupují benzín za dvě Eura, někteří samozřejmě, protože nemají.
Jinak tu vypadá práce. A jinak si jí váží. Práce není, každý bere co je. Obrovská dřina, nadrámcové nároky od zaměstnavatelů. Ti si s tebou můžou dělat co chtějí. Řvou, nároky a zavolají si Tě do práce, kdy se jim zlíbí. Nelíbí se Ti to- čeká několik dalších lidí. Nepracuješ dobře – vemou si cizince, Ti makají líp. Hlavně Pákistánci. Něco jako u nás Vietnamci. Nikomu nevadí, svou kulturou nikoho neobtěžují, hledí si svého a pracují. Žádné problémy a kolikrát se vyplatí zaměstnavatelům- bez papírů.
Situace je tu velice špatná. Šest dní v týdnů, plus kolikrát doprava. Zdá se, že jsou líní, ale ti co makají si to nemůžou dovolit. Žádný med, kor pro nás.
Zaměstnavatel si s Tebou může dělat co chce. Takové ty věci jako ve smlouvě je uvedeno jakou máš pozici- musíš dělat všechno a i navíc. Dělají si co chcou a nikdo Ti nepomůže. Je to kolikrát protizákonné, ale policie a úřady, odbory neudělají nic. A tak se to podporuje ještě víc, zaměstnavatelé vědí, že maximálně zaplatí nějaký poplatek a je to.. Samozřejmě by se mělo pracovat čtyřicet hodin týdně, ale je běžné šest dní v týdnu.
Avšak výhodu to má- nepotkáš otravnou prodavačku. Vejdeš kamkoliv do obchodu a oni na Tebe s úsměvem, zda Ti mohou pomoci. U pokladny Ti zabalí nákup do tašek…
Jo ty tašky ještě- tříděný odpad jsem viděla jen na letišti. To mě dost štvě. Tady nejsou tříděné popelnice. Teď před nedávnem se objevila u stanice jednoho metra obrovská hrací skříň. Každý kolem toho chodil a nechápal. Pak jsem pochopila, že do Řecka dorazil tříděný odpad. Proč hudba nevím, ale asi tam stejně nikdo nic neháže, protože je to v angličtině a myslím, že to nikdo nechápe.. Jako tříděný odpad.. Taky na skoro každý výrobek jeden sáček.. A pak se Češi pyšní třízeným odpadem, ale je to jako jehla v kupce sena, když to zase spotřebuje taková Čína nebo Indie..
Tak jsi si početl =D.
Každý nám tu říká, co tu děláme, že máme změnit zemi, že tady práce není. A taky dost Řeků odjíždí. Mají kromě lodí jen turisty. Jednou není dobrá sezóna a ekonomika je v háji. Tak to vidím já.. U nás krachne průmysl, ale máme i jiné.. Tady ne. A olivy je nezachrání =D.
Policie není dobrá, zákaz kouření, stejně každý kouří. I autobusák smí mít handsfree. Policie moc nepomůže, hlavně co jsem psala kolem té práce. Pořád stávky, ale co si nadělala vláda za harakiri, tak to musí dát do pořádku. Jinak než zdražením to asi nejde. Místo, aby pracovali a pochopili to, jen stávkují a podle mě tak dochází o další zisky. Občas nejeli ani busy. Asi dvakrát. Úředníci prý pobírají bonusy za obsluhu kopírky, plat navíc na Vánoce a Velikonoce nebo bonus těm, co chodí víc pater do schodů. Zvláštní, že?