Site icon NeuP.eu

2) Lázeňská zóna je architektonická ostuda. Bude jí i kolonáda? + odpovědi

Mnohým čtenářům Zpravodaje musí být jasné, že odpověď paní architektky Kubrické a paní Ďurišové na můj článek „Bude alespoň „kolonáda“ architektonickou perlou?“ mě příliš neuspokojila. Vůbec jsem si nedovolil zpochybnit kvalitu služeb lednických lázní, to bylo doufám všem čtenářům z mého článku jasné. Hlavním bodem mé konstruktivní kritiky je nízká úroveň architektury současných staveb – a strach, že i plánovaná „kolonáda“ bude architektonickou ostudou, kterou současná radnice a její občané –  zanechají dalším generacím.

Především tato věta z odpovědi: „Není snad nutné neustále snižovat vážnost a oblíbenost tohoto zařízení místními „odbornými” polemikami nad moderní architekturou.“ mě vedla k dotazu na názor architektů. A jejich názor po shlédnutí fotografií lázeňské zóny je zdrcující. Nejznámější současný kritik architektury v ČR, Adam Gebrian (sloupky v Lidových novinách, pořad Bourání na rádiu Wave, pořad Gebrian versus na Stream.cz) mi napsal: „To je novostavba? Vypadá to strašně, ale hrozně nerad se vyjadřuji k realizacím, které jsem osobně nenavštívil. Rozhodně se ale nenechte odradit narážkami na vlastní neodbornost.“ Další reakce např., že se jedná o klasicistní odkaz ve vulgární, laciné podobě, podprůměrný projekt horší než od prváků na architektuře nebo že je výsledek mimo mantinely pojmu architektura, patří mezi ty mírnější. Více reakcí si můžete přečíst na webové adrese: www.neup.eu/lazenska-architektura-lednice

Ostuda v Lednice vs Stavba roku Litomyšli

Nejsem si jistý, jestli jsem dobře porozuměl odpovědi paní architekty Kubrické, že projekt na stavbu “kolonády” už je schválený? A tedy i architekt a architektonická podoba projektu?

Pak mám několik zcela zásadních otázek na vedení obce:
Kdy a jak došlo k rozhodnutí o architektuře kolonády? Jak to, že nebyla vyhlášena žádná architektonická soutěž? Jak o výsledku byli informování občané? Kde je možné podívat se na plány? Je možné ještě dělat něco, abychom si nepostavili další pomník svojí nevzdělanosti, nevkusu a nezájmu?

Chápu, že příprava projektu byla velmi náročná – ale věřím, že nejsem sám, komu záleží i na odkazu dalším generacím.

Jak mi napsali na Facebookové stránce Archwars: “Obec může svým přístupem změnit ledacos a to i tak, že investora přiměje projekt přepracovat. (Architektura i zákon znají způsoby, jak toho docílit – např. pomocí regulačních plánů, zřízení institutu městského architekta apod.) Vše ale začíná a končí u vůle politiků a úředníků něco dělat, být aktivní a nejít slepě na ruku investorům.”

Věřím, že v Lednici máme politiky i občany, kterým záleží na naší obci.

Rád si přečtu názory občanů či politiků na stránkách Zpravodaje, či přivítám komentáře ke článku na svém blogu www.neup.eu – nebo ve Facebookové skupině „Chci kolándu – ale krásnou“

 

Petr Neugebauer

10. 12. 2012

Odpověď z radnice

Dobrý večer,

Váš článek zveřejněn nebude, dohodli jsme se tak na redakční tadě, je to pořád dokola, krátká odpověď je ve zpravodaji, který do Vánoc vyjde. Děkuji za zájem o architekturu (Vy ji studujete?), ale s lázněmi se nedá dělat nic (někomu se líbí, jinému ne) a o kolonádu jste se měl také zajímat dříve – vysvětlení ve zpravodaji. J.P.

Jana Pánková, 18.12. 2012

Má odpověď

Odeslána 20. 12. 2012:

Dobrý den,

 je mi líto, že nechcete článek zveřejnit. Nemyslím si, že je to pořád to samé dokola – jde o to, že lázně JSOU nepovedené. Což si myslí všichni oslovení architekti. Architektura je také otázkou vzdělání a je mi líto, že nechcete uznat chybu.

 Já ovšem nechci kritizovat architekturu lázní samoúčelně! Šlo mi o to, aby kolonáda nedopadla stejně špatně. Z vaší reakce to vypadá, že se tak bohužel stane. Což je mi nesmírně líto.

O kolonádu jsem se zajímal. Ovšem ve Zpravodaji ani na webu jsem se nic nedozvěděl. Musím říct, že občany pravděpodobně informujete podle zákona – ale řekl bych, že určitě ne kvalitně, nebo vstřícně. Jak to, že jsem se nedozvěděl nic víc o plánu kolonády? Naposledy mi pan starosta psal, že vizualizace jsou nezávazné — od té doby jsem se nic nedozvěděl!

Pokud už není možné změnit podobu kolonády – je to škoda (a ostuda). Ale doufám, že radnice bude schopná se z výsledku poučit – a přehodnotí svůj nezájem o architekturu (tedy odkaz dalším generacím). Například není vůbec složité si nechat poradit od České komory architektů, z jejich reakcí je vidět, že jsou velmi vstřícní.

Těším se na Vaši reakci ve Zpravodaji. Rád na ni budu reagovat a věřím, že další mou odpověď zveřejníte – stačí když mi řeknete limit a já se do něj vlezu.

I když se Vám zřejmě nelíbí, že si dovolím Vás kritizovat – nesnažím se na ničem vydělat, ani nikoho poškodit. Jde mi jen o to, aby Lednice byla krásným a příjemným místem pro obyvatele i turisty.

S pozdravem a přáním krásných svátků
Petr Neugebauer

Odpověď České komory architektů

Také 18.12., ovšem dříve přišla i tato odpověď:

Vážený pane Neugebauere,
děkujeme velmi za váš dotaz. Bohužel to co pokládáte za samozřejmé (zájem občanů o prostředí ve kterém žijí) zatím v prostředí České republiky samozřejmé není. Česká komora architektů ze zákona nejen sdružuje profesi architektů, ale má též dbát o kvalitu vystavěného prostředí – architekturu. Protože za nejtransparentnější a historicky nejověřenější způsob výběru optimálních návrhů a zpracovatelů projektů považujeme architektonickou soutěž, nabízí ČKA bezplatnou konzultaci k jejímu pořádání. Nutno ale řící, že k tomu je potřeba politická vůle.
Pokud v obci není dostatek politiků, kteří by si byli vědomi toho, že projektanty nových objektů i prostředí (včetně územního plánu) je potřeba vybírat s důrazem na kvalitu, pak je vhodné aby na tuto cestu upozornili místní občané sami. Příkladem je třeba web CBArchitektura v Českých Budějovicích. Nutno říci, že argumentem ve prospěch výběru projektanta podle kvality je i postup správného hospodáře: podle nekvalitních projektů těžko mohou vzniknout kvalitní a úsporné budovy, které tak zatíží obecní rozpočty násobnými čáskami do budoucna.

ČKA tedy nabízí zdarma konzultace k potencionální soutěži o návrh. Umí poskytnout pozitivní příklady z menších obcí. K obému si můžete sjednat v Brně schůzku.
Soutěž o návrh je přitom možné uzpůsobit na míru možnostem obcem, byť s určitými limity, které považujeme za vhodné držet.

K doporučování konkrétních architektů ČKA bohužel nemůže přistoupit.
Umíme je doporučit do porot soutěží, nikoliv jim sjednávat práci. Je ale možné na stránkách ČKA vyvěsit inzerát. Během tohoto roku navíc chystáme na stránkách ČKA aplikaci, kde by byli přehledně viditelní autorizovaní architekti podle geografické polohy s odkazy na jejich práce.

s pozdravem
ing. arch. petr lešek
předseda pracovní skupiny pro soutěže

Dobrý den,

níže přeposílám odpověď předsedy pracovní skupiny pro soutěže. Pokud byste měl zájem o schůzku v Brně, neváhejte se na mě obrátit.

Děkuji

S přáním hezkého dne
_____________________
Ing. Ludmila Cepáková

Česká komora architektů
Česká 19/21
602 00 Brno

tel: + 420 542 211 809
e-mail: ludmila.cepakova(at)cka.cc

www.cka.cc

A dál?

Exit mobile version